
Primul concert al turneului SoNoRo Conac din acest an va avea loc la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi – luni, 3 martie 2024, de la ora 19:00. Concertul va fi susținut de violistul Răzvan Popovici și de pianistul Cristian Budu. Intrarea este liberă, în baza rezervării locului pe site-ul https://conac.sonoro.org/.
Turneul SoNoRo Conac ajunge în acest an la ediția nr. 13, intitulată „Când se depune praful” – un titlu care face referire la bogatul folclor din spațiul central și est-european și la modul în care i-a inspirat pe mari compozitori precum Zoltán Kodály, Josef Suk, Franz Schubert, Béla Bartók și Antonín Dvořák, incluși în programul concertelor.
Creat din dorința de a atrage atenția asupra arhitecturii de patrimoniu din România, prin intermediul muzicii de cameră, turneul SoNoRo Conac a ajuns de-a lungul anilor în peste 130 de clădiri cu un istoric impresionant. Mai multe dintre aceste clădiri au intrat în atenția autorităților după concertele SoNoRo Conac, au fost restaurate și acum se bucură de o binemeritată prezență în circuitul turistic și de aprecierea comunităților locale.
Începe ediția nr. 13 și, ca de fiecare dată, cu emoții renăscute, suntem entuziasmați de locurile extraordinare în care vom ajunge, de spațiile la al căror istoric vom reflecta cu ajutorul muzicii și de contextele în care vom scrie un nou capitol al turneului SoNoRo Conac.
Vă invităm să participați la prima parte a turneului și să facem împreună călătoria intitulată „Când se așterne praful” – un titlu inspirat de zonele centrale și est-europene, în care compozitorii pe care i-am selectat au găsit sevă pentru lucrările lor. Ne putem imagina perfect aceste zone rurale, mai ales atunci când zgomotul zilei se stinge și noaptea se așterne, pare că totul este încremenit, dar atunci se naște liniștea, folclorul se decantează și compozitorii îl preiau și îl integrează în piese clasice de o frumusețe pură.
„Când se așterne praful” este – din perspectiva SoNoRo – un răstimp în care muzica se materializează, trece dincolo de contururi și prinde viață, în toată plenitudinea ei, în unele dintre cele mai frumoase edificii din țara noastră.
Revenim la Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iaşi, după ce am susținut aici un concert în anul 2015, tot în cadrul turneului SoNoRo Conac, deci s-au împlinit zece ani de la acel moment. Prin farmecul binecunoscut și altitudinea sa culturală, Iașiul este un oraș pe care îl avem mereu în atenție și ne bucură fiecare spațiu pe care îl includem pe harta locurilor SoNoRo Conac.
Suntem în continuare profund recunoscători pentru tot sprijinul pe care ni-l acordă sponsorii și partenerii noștri, sunt instituții care au înțeles că punerea în valoare a acestor bijuterii arhitecturale prin intermediul muzicii de cameră face parte din frumusețea vieții și constituie un capital cultural de care publicul nostru este încântat – a declarat Răzvan Popovici, directorul turneului SoNoRo Conac.